ANESTEZİ (SEDASYON)
Sedasyon, hastaya sadece damar içi ilaçlar verilerek yarı uyur halin sağlandığı anestezi türüdür. Anestezi Uzmanı tarafından uygulanan bir yöntemdir

Çoğunlukla korkan ve endişeli hastalarda, zihinsel engelli kişilerde, hiperaktif çocuklarda, eşlik eden hastalıklar nedeniyle yaşlı hastalarda (hipertansiyon, diyabet gibi) ve lokal anestezinin yeterli olmadığı vakalarda, çenede kist gömülü diş, dental implant operasyonlarda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Sedasyon anestezisinde hasta yarı bilinçlidir, hekimden aldığı komutları yerine getirebilir. Hasta ile hekim arasında diyalog yaşanması mümkündür. Diş hekimi hastaya ağzını açmasını söylediğinde, hasta bunu kolaylıkla yapar.Hasta tedavi sırasında ağrı duymaz, uyandıktan sonra sedasyon sürecinde yapılan tedavi işlemlerini hatırlamaz.

Uygulama: Sedasyonu sağlayacak ilaçlar, damar yolu ile verilir, uyku hali yeterli derinliğe ulaşınca tedaviye başlanır. Hastanın yaşam bulguları (Nabız, solunum, oksijen saturasyonu, tansiyon) anestezi uzmanı tarafından monitörize edilerek izlenir.

Tüm Doktorlarımız